POSJET OPĆINSKOJ KNJIŽNICI

Radionica - Mala škola glagoljice

U četvrtak , 30.listopada, u prostoru općinske knjižnice održana je Mala škola glagoljice za učenike 4.d razreda .
Mala škola glagoljice je radionica koju je vodila gospođa Ana Žnidar.
     U uvodnom dijelu , učenici su poslušali kratko edukativno predavanje o prvom staroslavenskom pismu - glagoljici, koje ima
duboke korijene u Hrvatskoj.
Osim o začetku ovog pisma , vrstama glagoljice , povijesnom razvoju , bilo je riječi i o spomenicima te drugim zanimljivostima.
Radionica je imala i svoj praktični dio .

U prvom dijelu su učenici od inicijala svog imena na glagoljici, od slame, izrađivali slike, a zatim ih ukrašavali.
U drugom dijelu , na papirnatim zvonima, pisali su božićne poruke na latinici i glagoljici, te ih prigodno ukrašavali.
Na kraju radionice učenici su se zasladili grickalicama i sokovima.
      Radionica je trajala dva sata, a učenici su rekli da im je prebrzo prošlo.
Učenici su pokazali velik interes i želju za nekom novom radionicom.
U ugodnoj atmosferi , uz dobro, zanimljivo stručno vodstvo drage Ane naučili smo nešto novo i pritom se i zabavili.

učiteljica Natalija Milković

*ostale fotografije s radionice pogledajte u našoj foto galeriji!

DANI KRUHA I ZAHVALNOSTI

MATIČNA ŠKOLA:

POSJETE U NAŠOJ ŠKOLI

Deutsch verbindet – Njemački povezuje

Naši „Nijemci“ ponovno aktivni

Posjetom grupe djece iz OŠ Rosza i njihove učiteljice završen je ovogodišnji Međunarodni projekt razmjene učenika koji se već nekoliko godina provodi u okviru Modela Zaprešić, koji pak povezuje učenike nekoliko osnovnih škola zaprešićkog kraja i SŠ Bana J.Jelačića sa školama u mađarskom gradu Veszpremu. Radi se o učenicima koji pohađaju dodatnu nastavu njemačkog jezika,  koji  i  je glavni jezik komuniciranja, a prezentacijom koju smo za tu prigodu pripremili željeli smo Mađarima predstaviti naš bistranski kraj. Za vrijeme boravka u Mađarskoj posjetili smo Budimpeštu, benediktinski samostan i školu u Pannonhalmi, zvjezdarnicu u Bakonybelu, jezero Balaton i manufakturu porculana Herend. O mađarskim obiteljima, domaćinima naše djece, imamo samo riječi pohvale!

Od  14. – 19. rujna osmero naših učenika i njihove obitelji bili su domaćini malim Mađarima. Tema projekta su ovaj put bili školski praznici pa su djeca napisala i ilustrirala dnevnike s praznika. Stvarno se našlo  prekrasnih uradaka! Da ne ostane sve samo na papiru i mi smo Mađarima htjeli pokazati dio ljepota naše zemlje pa smo zajedno s njima išli na dvodnevni izlet na Plitvička jezera i na Kvarner. Mađari su osim toga posjetili  Zagreb, gdje su između ostalog bili gosti Njemačkog veleposlanstva i Goethe – Instituta, a u Zaprešiću ih je primio gradonačelnik koji je veliki pobornik učenja njemačkog jezika. Vrhunac  svega bilo je veselo druženje  djece i roditelja koje je organizirano u prostorima područne škole u Jablanovcu. Roditelji, hvala vam na svemu!

Cijeli projekt organizira se u svrhu popularizacije učenja njemačkog jezika te upoznavanja kulture i načina života naših susjeda. Djeca uviđaju prednosti učenja stranih jezika, jer kako piše u našoj učionic: ENGLISCH IST EIN MUSS, DEUTSCH IST EIN PLUS.

KOLIKO JE SATI?

KUĆNI RED